AlkaVital

 sevdiklerinizi korur

PH NEDİR ?   suyun sertliği

Alkali iyonize sudaki yüksek  OH- iyonu içeriği, normal suya göre çok daha fazla oksijen içermesini sağlar.  Bu oksijen OH- iyonlarına bağlanmıştır ve O2 oksijen gazı formunda değildir.  Metabolizmada bu bağ çözüldüğünde 4 adet OH- iyonundan 2 molekül H2O su , 1 molekül O2 oksijen ve 4 elektron fazlası ortaya çıkar. Bundan vücudumuz hem oksijeni hem de elektronların enerjisini ve antioksidan potansiyelini kullanarak yararlanır.  Bu karışım içindeki oksijen kendisine sağlanan elektron fazlası nedeniyle oksidan eğiliminde değildir.

 

 • Su iyonizasyonunun sertliğe etkisi

  Doğal suda her 10 milyarda bir olan kendiliğinden ayrışma sonucu sudaki  OH-  ve  H+  dengesine  pH (potential  Hydrogen = hidrojen gücü) 7 değeri atanmıştır.   pH =7 olan su  nötr sudur.  İçindeki OH-  ve  H+ iyon sayıları eşittir, dengededir.

   

  Yüksek pH değeri   düşük H+ iyonu yoğunluğu  ve yüksek  OH- iyonu yoğunluğu  olduğu  anlamına gelir.  pH yükseldikçe değerli olan OH- iyonları artar, elektron fakiri olan asidik  H+ iyonları  azalır.  Meydana gelen alkali su serttir.

   

  pH azaldıkça tersine asidik  H+ iyonu yoğunluğu artar, alkali OH- iyonu yoğunluğu azalır.  Meydana gelen asidik su yumuşaktır.

 • Sudaki minerallerin sertliğe etkisi

  İçtiğimiz suda çözünmüş halde bulunan kalsiyum (Ca) ve magnezyum(Mg) bileşiklerinin toplamına suyun sertliği denilir. Bu minerallerin dış kabuklarında OH- iyonunda olduğu gibi bağışlamaya hazır elektronları bulunur. Bu nedenle alkali minerallerdir.   Suyun sertliği için ülkemizde  Fransız Sertliği (fs) birimi kullanılır:

  1  fs = Bir litre suda 10mg  CaCO3 kalsiyum karbonat minerali

  0-5 fs  : çok yumuşak,   5-10 fs : yumuşak,  10-20 fs  :orta sert,  20-30 fs : sert;  >30 fs - çok sert sınıfındadır.

  İçilirken çok yumuşak gelen suların içinde kalsiyum ve magnezyum çok az bulunmaktadır.

  Dünyanın en çok satılan su markası Evian 27fs  (Kalsiyum yoğunluğu 270 mg/lt)  sertliğindedir. Türkiye'de en çok satılan suların sertliği ise1-1,5 fs 'dir.(Kalsiyum yoğunluğu 10-15 mg/lt)  Menba sularımız 15-30 fs düzeyindedir. (150-300 mg/lt)  Bizim damak tadımıza  göre sağlıklı suların tadı ne yazık ki kaba su sınıfında kabul ediliyor.

  WHO ,Dünya Sağlık Örgütü, içme suyunda  normal kalsiyum yoğunluğunun, 75 mg/lt ve en fazla   kalsiyum yoğunluğunu ise  200 mg/lt olarak bildirmiştir. Günlük kalsiyum ihtiyacımızın ise sağlıklı insanlarda 1000 mg/lt olduğunu , büyüme çağında ve osteoropoz halinde 1500 mg/lt ye kadar arttırılabileceğini hatırlayalım.

 • Suya kimyasallar katmanın sertliğe etkisi

  Suya kimyasallar katılarak OH-  ve  H+ iyonlarının miktarları değişirse pH değeri buna bağlı olarak artar ya da azalır.   Dışarıdan yapılan alkali katkılarda suyun içindeki mevcut asidik iyonlar varlıklarını  sürdürürler. Denge alkali yönde değiştiği için pH değeri yükselir.  Vücudumuz içtiğimiz sudaki asidik içeriği yine de uzaklaştırmak zorundadır.

  Asidik  mineral eklerinin protonlarına bağlı  elektrik  şiddetleri  alkali minerallerin elektronlarına bağlı elektrik şiddetlerine   göre daha yüksektir.   Bu nedenle asidik mineraller içtiğimiz sudan uzaklaştırılmadıklarında  suyun pH değeri artmasına rağmen ORP antioksidan değeri aynı oranda artmayacaktır.   Ayrıca yapılan katkının yalnızca belirli bir minerali arttırabileceğini, doğal suda ihtiyacımız olan 84 mineralin dengeli bir kokteyli bulunduğunu  unutmamamız gerekir.

   

 • Alkali iyonize su

  1)  Bir alkali  su iyonizerinde her 10 milyarda bir değil de seçilen şiddete göre daha dar olan 10 bin ile 100 binde bir aralığındaki her su molekülünün ayrışması sağlanır.  H+ iyonları asidik su çıkışına, OH- iyonları alkali su çıkışına yönlendirilir.  Alkali suyun içindeki asidik iyonlar artık asidik su tarafındadır.  Böylece sınırlı olan günlük su alımınızdaki asiditen kaçınabilirsiniz.

   

  2)  Bir alkali su iyonizerinde bulunan alkali mineraller, asidik eklerinden ayrılarak suyun alkali tarafına katılır. Alkali iyonize su, hem suyun kendisinin hem de  mineral içeriğinin doğada kendiliğinden oluşan  iyonizasyonunun kuvvetlendirilmesi ile sağlanır.   Su, doğal şifalı su kaynaklarındaki etkisini edinir.

  Alkali iyonize su bir ilaç değil,  kendinize ilave asidite yüklemediğiniz ve doğal koşullarında  iyileştirilmiş  elektron ve oksijen zengini antioksidan bir  sudur.

   

pH gösterilimi bir sıvıdaki çözünmüş hidrojen iyonu aktivitesini onlu logaritmik  tabanda  gösterir. Bir pH kademesi OH-  ya da  H+ iyonlarının 10 katı farklı olduğu anlamına gelir.  pH 8, pH 7  den 10 katı fazla alkalidir.  pH 9 , pH 7 den 100 katı fazla alkalidir. Örneğin yuvarlayarak Cola içeceğinin pH ını 3 olarak kabul edersek pH 7 lik içme suyuna göre 10.000 kat daha fazla asidik olduğu anlaşılır.

 

 

 

Bir  bardak sudaki oksijen miktarı

 

Cola içeceğinin asidite farkı 7pH sertliğindeki musluk suyuna göre  10.000 kat olmasına karşın  10 pH sertliğindeki alkali iyonize suyun  içindeki oksijen ile  32 bardakta nötralize edilebilir.

 

Yandaki tabloda pH sertliğine göre çeşitli su cinslerinin  OH- iyon bolluğuna bağlı olarak   içerdiği oksijen sayısını görebilirsiniz.  Eksi değerler  oksijen açığını,  bu sularda daha çok H+ iyonları bulunduğunu gösterir.

10 pH alkali suda bulunan oksijen miktarını 32 ile çarptığınızda ancak popüler Cola 'nın açığını kapatacak bir sayıya ulaşırsınız.  Bu karışımda alkali sudan gelen OH- iyonları  Cola daki H+ iyonlarını ancak nötralize edebilir.

 

Görüleceği üzere alkali suyun şiddeti, asidik suların yanında  zayıf kalır. Bu nedenle günlük su ihtiyacı sınırlarında  içilen alkali iyonize suyun fazla gelmesi olasılığı neredeyse  olanaksızdır.  Tam tersine ilave  olarak alkali besinleri asidik besinlere tercih ederek   alkali suyun daha fazla  antioksidan yararını görebileceğimiz genel bir alkali hayat standardına ihtiyacımız vardır.

 

Su cinsi                                    pH                     Oksijen Miktarı

 

Popüler  Cola                        2.5             –158.100      x10

Reverse Osmose su            6.8                  –0.005     x10

Destile su                               7.0                     0.000, nötr H2O

Şişe suyu                               7.8                     0.031     x10

Kaynak suyu                         8.4                     0.125      x10

Alkali  su                              10.0                     5.005     x10

 

20

20

20

20

20

 

 

10 Ph sertliğindeki alkali su ortalama 3 pH sertliğindeki Cola'dan pH ölçeğine göre 10 Milyon kez daha alkali olmasına karşın bir bardak Cola ile 32 bardak   karıştırıldığında nötralize edebilmektedir.  Yine de alkali suyu küçümsemeyiniz, çünkü  bunu şişe suyuyla yapmaya kalktığınızda 5200 bardak içmeniz gerekirdi.

alkavital@alkavital.com

Alkali su iyonizeri, su arıtıcı  ve  dejeneratif  hastalıklara karşı etkili   ileri teknoloji ürünü  bir  sağlıklı beslenme desteğidir, tedavi amaçlı kullanılmaz

facebook sayfamızı beğenerek sağlık mesajlarımıza  abone olabilirsiniz.