AlkaVital

 sevdiklerinizi korur

ORP NEDİR ?    Oksidasyon Reduksiyon Potansiyeli

Bir oksidasyon malzemesi çoğunlukla sıvı formunda olarak başka bir malzemenin okside olmasına neden olur. En bilinen örnek, demirin paslanmasına neden olan asittir. Gazlar da oksidan olarak etki edebilirler. Örneğin hava elmanın kahverengileşmesine neden olabilir, bu da bir oksidasyon belirtisidir.  Fiziksel olarak okside olmak, paslanmak oksidasyon malzemesinin (asit,hava) okside olan malzemeden (demir,elma) elektron çalmasıdır. İyi oksidasyon malzemeleri pozitif elektrik yükü taşır ve kimyasal olarak yüksek oranda H+ iyonlarına sahiptir.

 

Bir reduksiyon malzemesi, oksidasyon malzemesinin tam olarak tersidir. Konuşma dilinde ve özellikle biyolojik alanda antioksidan olarak tanımlanmışlardır. En bilinen reduksiyon malzemesi C vitaminidir. Antioksidanlar serbest radikallerin nötralize edilebilmeleri için önemlidir.

 

Negatif redoks potansiyeli, molekülün daha fazla elektron = daha fazla enerji sahibi olmasıdır. Negativ burada pozitif anlamdadır. Çünkü elektronun enerji yükü negatif olarak ölçülmektedir.

 

 

Bu tabloda farkli su türlerinin  redoks potansiyellerini görebilirsiniz. Çok farklı özellikte sular bulunabildiği için bu değerler bir miktar değişkenlik gösterebilir.

Elektron almak ya da vermek yeteneği Redoks Potansiyeli olarak adlandırılır. (Reduksiyon ve Oksidasyon Potansiyelinin kısa anlatımı)  Bir elektron vermek (oksidasyon) okside olan molekülden enerji açığa çıkarır. Redoks potansiyeli yükselir.  Bir elektron kazanmak (reduksiyon) reduksiyona uğrayan molekülde enerji depolar,redoks potansiyeli azalır. Bir sıvının redoks potansiyeli  mV (miliVolt) cinsinden ölçülebilir.  Doğadaki çoğunluk değişim olayları kısaca redoks denilen  reduksiyon ve oksidasyon reaksiyonlarıdır.

Elektronlar enerjinin fiziksel formlarıdır. Alkali iyonize su, ilave kalori getirmeden fazla enerji sağlayabilmektedir. Yaşlanan insanların susuzluk duygusunu yitirmeleri  belki de uzun yıllar boyunca enerji fakiri su içmelerindendir. Vücut bu fakir suyu içmekle daha fazla enerji kaybettiğini öğrenerek bu malzemeyi tasarruflu kullanmayı tercih edebilir.

Reduksiyon Oksidasyon (Redoks) Potansiyeli

Su Cinsi                 Redox Potansiyeli      pH            Anlamı

Musluk Suyu                 +300   /    +400 mV               7                    düşük oksidasyon potansiyeli

Alkali İyonize Su           -250   /     -700 mV               9 -11             yüksek reduksiyon potansiyeli, yüksek serbest elektron sayısı nedeniyle antioksidan

Asidik  Oksidan Su      +700   /  +1200 mV               2 - 5              yüksek oksidasyon potansiyeli, elektron eksikliği nedeniyle oksidan ve  sterilize edici

Alkali iyonize su etkili bir pas önleyici olarak kullanılabilir. Yandaki deneyde normal sudaki çelik yün paslanıyor, alkali sudaki çelik yün paslanmıyor. Alkali iyonize sudaki elektron fazlalığı nedeniyle çelik yünden elektron alınmıyor.

 

Serbest elektronlar teknikte pas önlemede kullanılan bir yöntemdir. Örneğin  çelik gemilerde gemi gövdesi hafif  negatif elektrikle  yüklenir.  Bu yükleme gemi gövdesiyle  denize daldırılan demir olmayan pozitif yüklü bir metal (tutya) arasında  gerilim oluşmasıyla  sağlanır.  Gemi gövdesinde  elektron fazlası  oluşur, paslanmanın önüne geçilirken  pozitif yüklü metal okside olarak gemiyi korur.

 

Metaller suda erimezler. Fakat iyonize olarak çözünebilirler. Metaller suda ancak  pozitif iyonlar olarak çözünürler. Bu aynen şekerin suda erimesi gibidir. Pozitif metal iyonları suda çözünürken geride kalan fazla elektronlar gemi gövdesine geçerek gövdenin negatif kalmasını sağlarlar. Pozitif yüklü metal feda edilerek gemi sac malzemesinin paslanmasının önüne geçilir.

 

alkavital@alkavital.com

Alkali su iyonizeri, su arıtıcı  ve  dejeneratif  hastalıklara karşı etkili   ileri teknoloji ürünü  bir  sağlıklı beslenme desteğidir, tedavi amaçlı kullanılmaz

facebook sayfamızı beğenerek sağlık mesajlarımıza  abone olabilirsiniz.