AlkaVital

 sevdiklerinizi korur

ALKALİ COĞRAFYA 

Söyle bana mavi küre

Benden uzun ömürlüsü var mı Yeryüzünde  ?

Vilcabamba, Ecuador

yüzyıl yaşayanların vadisi

İnkalara uzanan tarihiyle Vilcabamba Güney Ekvator'da 4200 kişilik  nüfüsu olan bir kasaba.. Burada yaşayan insanların şaşırtıcı şekilde uzun  yaşayabildikleri iddia edilmiş.  Bilim adamları bilmeceyi çözmeye çalışmışlar. Harvard Medical School'dan  Dr. Alexander Leaf bu dikkate değer insanlari ilk kez National Geographic Magazine dergisinde  1973 yılında dünyaya tanıtmış.   Sakin bir hayat, doğal beslenme, bol sebze ve meyve..   Yaşlılık hastalıkları görülmüyor, insanlar yüksek yaşlarda bir hafta içinde ölüyorlar.   Kazandıkları bu ünü son yıllarda turistik amaçlı da kullanmaya da başlamışlar. Ana caddeye "sonsuz gençlik caddesi"  (avenida de la Eterna Juventud)  ismi verilmiş.

 

Nobel ödüllü Biyokimyacı  Dr. Richard Laurence Millington Synge,  bu mikroklima bölgesinde Ekvator  güneşinden beslenen meyve ve sebzelerin  dünyada eşi görülmeyecek ölçüde yüksek antioksidan özelliklere eriştiğini saptamış. Sağlık araştırmacıları yüz  yaşındaki yerlilerin göz retina  sağlıklarının  45 yaşındaki şehirli insanlar düzeyinde olduğunu teyid etmişler.

 

1981 yılında Ekvator devleti tıp gazetecisi  Dr. Morton Walker'i  bu konuyu araştırmakla görevlendirmiş. Dr Walker bu insanların  ileri yaşlılıkta  oldukça sağlıklı kalmasına dikkat çekmiş, "Genç ve Uzun Yaşamanın Sırrı " adlı kitabında, Vilcabambalıların  uzun ve sağlıklı yaşamalarını mineral yönünden zengin içme suyu ile  açıklamış.  Laboratuar analizleri bu iddiayı doğrulamış.

 

Su bilimcilerine  göre  dağlardan akarak gelen nehirler bu insanlara yüksek mineral içeriğine sahip  alkali   bir su taşıyor.

 

Karakurum’un kayalık zirvelerinin eteklerinde eskiden ulaşılmaz olan Hunza Vadisi 8 bin metre  yüksekliğindeki Rakaposhi Dağına bakmaktadır.

Toprakları yoğun bir hayvancılığa elverecek kadar verimli değildir.  Yalnızca sert kış koşullarında olmak üzere çok az et tüketirler. Yüzyıllar boyunca bir kısım doktorun ‘hastalıksız’ olarak tanımladığı bir halkı beslemektedir. Meyve ağaçlarına da  hastalık ve haşere bulaşmamaktadır.  Konumu itibariyle çok güneş alan vadiye her yıl ortalama yalnızca 5 cm yağış düşmektedir. Buna karşılık buzullardan gelen sular mineral açıdan çok zengindirler. Hunzakutlar dağların sütünü  içmektedir.  Doktor Mc.Carrison Hunzalıları mükemmel bünyeli ve hastalıktan muaf , eşsiz bir ırk olarak nitelemekle kalmadı, muaf oldukları hastalıkların bir listesini de yaptı: Hunzalılar halen beslenme tarzlarına sadık görünüyorlar, ancak kayısı çekirdeğinden elde ettikleri yağın yerini dışarıdan gelen margarin ve ham tuzun yerini ise rafine tuz almış durumda. 1960 yılında Hunzalıları ziyaret eden Tobe, birkaç hafta kalma imkanı bulduğu köylerde yüz yaşın üzerinde 12 ve seksen yaşın üzerinde 100 erkeğin varlığını tespit etmiştir. Bu yaşlılar, yeniden yapılan evliliklerden doğan çocukların da kanıtladığı şekilde, 75 yaşın çok üzerinde dahi çok sağlılklı ve aktif bir cinsel yaşama sahiptirler. Hunzakut’ların sağlığı ve uzun ömürlülüğü genellikle doğal beslenme şekillerine ve kullandıkları suyun mineral zenginliğine bağlanmıştır.

 

 

Hélène Laberge/Osman Soysal

 

Hunza Vadisi, Keşmir,  Karakurum, Pakistan

Ölümsüz insanların vadisi

Okinawa, Japonya

Kayıtlı en uzun ömürlü insanlar

 

Japonya'nın güneyindeki uzun yaşam beklentisini bilim adamları 25 yıl süreyle araştırdılar.

 

Bu kırsal alanlarda insanların hareketli bir yaşam sürmeleri, az yağlı ve doğal beslenmeleri, çok sebze, yosun, balık ve az et yemeleri, aile ve toplum ile kuvvetli sosyal bağlar içinde yaşamaları, nedenler arasında görülüyor. Okinawalılar yalnızca uzun yaşamakla kalmıyor, kayıtlı verilere göre dünya çapında en düşük kalp ve kanser hastalıklarına yakalanıyorlar. Kyushu ve Okinawa'da giderek daha çok insan yüz yaş sınırını aşıyor. Yüz yaşındakilerin listesi o kadar uzadı ki, Tokyo Sağlık Bakanlığı artık  dijital bir liste yayınlama kararını aldı.

Okinawalılar ağırlıklı olarak kalsiyum mercan resiflerinden yapılmış adalarda yaşıyor.  500 yılı aşkın bir süre önce mercan kumu ile beslenen tavukların iki katı kadar yumurta ve ineklerin iki kat fazla süt verdiklerini keşfettiler. Ayrıca mercan kumu bir gübre olarak kullanıldığında, bitkilerin gelişimini  üç kat arttırıyordu. Nihayet  500 yıl önce  mercan kumunu kendilerini tüketmeye başlayınca,  doktorlar adaları terk etmek zorunda kaldı.   İspanya Madrit te,   dünyanın ilk eczane tarihi eserinde   "Okinawa Japonya mercan kalsiyumu" etiketli raflardan sözedilir. Kalsiyum insan sağlığına yararlı yüzlerce biyolojik fonksiyonu dışında en önemli olarak pH dengesini kontrol eder. Kalsiyum, aside karşı yangına suyun yaptığı kadar etkilidir.   Vücut sıvılarında oksijen çalan asidi yok eder. Kalsiyum daha fazla oksijen daha fazla alkali sıvı ve daha az kanser, daha az yıpranmaya bağlı hastalıklar ve daha yüksek sağlık demektir.

Bama, Çin

 

Uzun ömürlülerin ülkesi olarak dünya çapında tanınan Bama, Guangxi'de  Bama Yao Özerk bölgesinde  yer almaktadır. Ocak 2010 itibariyle, Bama'da yaşayan yüz yaşını geçmiş 90 kişi ile Bama her 100.000 kişide 36 kişilik ortalamasıyla  uluslar arası ortalamanın beş katı üzerinde yer alıyordu.

Çinli ve yabancı araştırmacılar bunun nedenlerini bulmaya çalıştılar. Bama'daki güneş endeksi çok özeldir. Kızılötesi ve morötesi ışık şiddetleri doğru oranlardadır.  Bama'da  havadaki negatif iyonların yoğunluğu  yüksektir.  Panyang Nehri çevresindeki köylerde santimetre küp başına 3.000 adete kadar  negatif iyon  vardır. Negatif iyonlar  insan vücudu içinde serbest radikalleri ortadan kaldırmakta etkilidir.  Tıbbi uzmanlar bölgenin jeomanyetik özelliğinin  uzun ömür üzerine etkisi üzerinde durmuşlardır.   Uygun manyetik alan kan dolaşımını destekler, kardiyovasküler hastalıkları azaltır, bağışıklığı arttırır, beyin dalgalarını koordine eder, uyku kalitesini yükseltir.

Doğal beslenme protein, yağ ve kolestrol bakımından düşüktür. İnsanlar günde iki öğün hatta bazan yalnızca bir öğün yerler. En uzun ömürlü insanların günlük kalori alımları 1400-1500 kcal arasındadır. . Su doğal olarak belirli bir manyetik alan altında altıgen kristaller formunda nehir ve mağaralarda  süzülür. Bu eşsiz su kolaylıkla hücrelere girerek  metabolik aktiviteyi arttırır. Nehir suyu kalsiyum karbonat bakımından zengindir. ve pH derecesi 7.2 ile  8.5 arasındadır. Bu hafif alkali su, vücüt sıvılarının asit ve alkali dengesinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Abhazya, Kafkaslar

Gürcistan'da uzun yaşam iddiaları aslında Kafkasların eteklerindeki Abhazya'dan kaynaklanır.  Bu sağlıklı  insanlar hakkında sayısız kitap yazılmış, araştırmalar yapılmıştır. Yüz yaşını aşmak sık rastlanan bir özelliktir. Bu iddiaların Sovyet ordusunda savaşmak istemeyen Abhazların yaşlarını büyük göstermelerine bağlayanlar olmuştur. Buna rağmen araştırmalar göstermiştir ki, doğal beslenmeye bağlı bu insanlar arasında kanser, kalp ve şeker hastalıkları, yüksek tansiyon çok seyrektir.  Bugün Kafkasya’da 80 yaşındaki insanlara delikanlı denir. Abhazya’da her biri 90 yaşın üzerinde olan bir müzik ve dans topluluğu vardır ve bu delikanlılar turnelere çıkıp müthiş performanslar sergilerler.  Burada temiz bir çevrede yaşamak, temiz hava solumak, iyi akrabalık ilişkileri içerisinde bulunmak şüphesiz önemlidir. Abhazya’da aşırı yemek yemek tehlikeli sayılır. Yemekleri, hazırladıkları gün tüketmeye özen gösterirler, yağı tedbirli kullanırlar, rafine şeker kullanmazlar. Uykudan önce canları tatlı isterse bir bardak ballı su içerler. Genç, yaşlı bütün Abhazlar öğün aralarında acıktıkları zaman “matzoni” adını verdikleri kefir içerler veya meyve yerler.  Abhazlar nispeten az et yerler (haftada bir yada iki kez) ve eti de narsuyu ile pişirirler. Etten ve kümes hayvanlarından elde edilen yağları hiç kullanmaz, az miktarda tereyağı kullanırlar.   Abhazya Büyük Kafkas Dağları ile Karadeniz arasında 50 km lik bir alanda yağmur ormanlarından kar ve buzullara kadar olağanüstü bir doğal çeşitlilik bölgesidir. Akdeniz'in yarisi kadar tuzluluğu olsa da nehirlerden beslenen Abhazya kıyısındaki Karadeniz suyu 60 değişik mineral tuz içerir.  Bu kıyılarda 250 tür deniz yosunu, 180 tür balık, 200 den fazla kabuklu deniz hayvanı ve üç farklı tür yunus balığı  ve sayılamayacak kadar çok bitki ve hayvan türleri yaşar.  Abhazya'da 10 tane buzul, ikisi büyük 5 orta boy olmak üzere toplam 120 nehir, 186 dağ gölü , büyük  bir yeraltı su yatağı ve bilinen 170  doğal mineralli su kaynağı vardır. En meşhur mineralli su olan Audhara nehri 2500 m yükseklikteki buzul kaynaklarından gelir.

Abhazyalı Tlabganu Ketsba 1939 da 140 yaşındaydı.  (Kaynak: Healthy at 100 - Copyright © 2006 by John Robbins.)

alkavital@alkavital.com

Alkali su iyonizeri, su arıtıcı  ve  dejeneratif  hastalıklara karşı etkili   ileri teknoloji ürünü  bir  sağlıklı beslenme desteğidir, tedavi amaçlı kullanılmaz

facebook sayfamızı beğenerek sağlık mesajlarımıza  abone olabilirsiniz.